V dnešní době se výrobci krmiva předhánějí reklamami, které vás přesvědčují, že právě to jejich krmivo je nejlepší. Vyznat se v nich je pro laika nebo začátečníka opravdu problém.

Dříve pes dostával zbytky z kuchyně nejrůznějšího složení. Poté nastala granulománie a kdo nekrmil granulkami byl šetřílek. Dnes se mnoho lidí vrací k přírodní přirozené stravě, kde základem krmné dávky je maso a kosti (vařené nebo syrové) – tzv. BARFují.

Obecně se dá konstatovat: krmte čím chcete, pokud to vašemu psovi prospívá a vám způsob krmení vyhovuje.

Změny zjistitelné na první pohled jsou zejména stav a množství exkrementů, vitalita psa, stav srsti, drápů, zubů. U štěňat také rychlost růstu a utváření kostry (pokud po krmivu štěně roste příliš rychle může mít v budoucnu problémy s kostrou, klouby atd.).

Přírodní stravu zde nebudu dopodrobna rozebírat, jelikož tento způsob krmení nevyužíváme. Tímto ho ovšem nezatracuji, pouze pro náš styl života a využití psa je vhodnější krmit granulemi.

Výhodou BARFu je nesporně to, že pes dostává potravu pestrou a různorodou. Postupem domestikace se ze zvířete masožravého stalo zvíře spíše všežravé, takže není problém zařadit do stravy zeleninu, ovoce a jiné pochutiny nebo přílohy. Maso je podáváno vařené nebo syrové spolu s přílohou. Výhodou bývá podávání ve větších kusech, které pes musí trhat a zpracovat tak, jako by ulovil kořist. Součástí krmné dávky bývají i kosti, které dodávají organismu vápník.

Nevýhodou tohoto stylu krmení je větší časová náročnost na přípravu, nutnost mít dostatečné skladovací prostory nebo být neustále připraven psovi něco nakoupit. Další nevýhodou pro psy, kteří se svými pánečky tráví čas na cestách, výletech, akcích je omezená doba skladování nebo vůbec přípravy krmné dávky na takové příležitosti.

Pokud nejsou psovi podávány nějaké speciality je také finančně méně náročné než krmení granulemi (neberu v potaz situaci, kdy majitel psovi zakoupí nejlevnější pytel v hypermarketu).

Obtížně se také sleduje poměr vápníku a fosforu, který je pro období růstu důležitý.

 

Krmení granulemi se tedy jeví jako méně pracné (jen koupit pytel a dávkovat), výrobce garantuje stálé složení včetně minerálních látek, vhodné na cesty a akce.

Nejsou ovšem granule jako granule. Štěně pro správný vývoj potřebuje vyvážený přísun energie, ale i minerálních a stopových látek. Štěněčí granule mívají vyšší obsah dusíkatých látek a tuků než dospělácké a majiteli by nemělo být jedno co dá štěňátku do misky, protože na tom závisí jeho budoucí stav. Vhodné je tedy zvolit granule, které jsou už od výrobce označeny jako Puppy případně Junior (věkové rozmezí bývá uvedeno v popisku).

Značek je na trhu obrovské množství a nutno říct, že i různé kvality.

Ideální je, když nový majitel alespoň zpočátku krmí stejnými granulemi jako krmil chovatel.

Štěně si potřebuje zvyknout na nový domov, nové lidičky a přihodit mu k tomu i změnu granulí může znamenat trávící problémy.

Není pravidlem, že ty nejdražší granule jsou ty nejlepší!!!!!!

Někdy obrovská reklama a marketingová strategie výrobce může stanovit cenu průměrných granulí na nadprůměr. Granule jsou většinou děleny podle kvality a složení na tzv. řady – superprémiové, prémiové, ekonomy apod. Nikdo ovšem nestanovil limity, kdy je už možné zařadit granule do které třídy, takže i k tomuto rozdělení je třeba přistupovat s rozmyslem.

Evropské normy požadují, aby složky obsažené v granulích musí být uváděny v tom pořadí, v jakém poměru jsou zastoupeny. To znamená, že pokud uvidíte složení „pšenice, kukuřice, produkty rostlinného původu, masová moučka“ moc masa tam nebude (možná žádné, protože masová moučka není totéž co maso). Pes sice obilí stráví, ale pes není slepička, tak proč platit vysoké částky za takové krmivo.

Stejně tak nevěřte tvrzení, že granule obsahují dostatek minerálních látek pro zdravý vývoj kloubů – většinou jsou tyto položky (glukosamin, chondroitin, MSM atd.) uváděny až na konci výčtu, takže je jich tam stopové množství, což rozhodně nestačí.

Pokud pes nemá trávící problémy nebo alergie pšenice a kukuřice nevadí, lepší je ovšem rýže, oves nebo bramborová moučka). Obecně hledám granule, kde není zastoupena kukuřice nebo pšenice (nebo alespoň ne na prvním místě). Nadměrné množství kukuřice může mít také vliv na zbarvení srsti – obsahuje žlutá barviva, která černým a bílým psům způsobují reznutí srsti. Také se vyhýbám granulím, kde je uvedeno ve složení „vedlejší produkty rostlinného původu“ – většinou to znamená přítomnost sóji, která je významným alergenem u psů. „Vedlejší produkty živočišného původu“ zase mohou značit nestravitelné zbytky z výseku jako zobáky, peří atd.

Ze stopových prvků věnuji pozornost vit. A nebo také betakaroténu (betakarotén je provitamín vitamínu A, uvádí se některé z těchto dvou označení), který také může způsobovat reznutí černých nebo bílých psů. Z vlastní zkušenosti dávám přednost obsahu do 18 000m.j.

Ideálním způsobem konzervace je použití přírodních extraktů (rozmarýn, vit. C, vit. E...), např. u konzervace označené jako BHT, BHA není zcela prokázáno, zda při dlouhodobém podávání nepůsobí rakovinotvorně.

Pro psy s citlivějším trávením je vhodné volit granule, které obsahují jako zdroj bílkovin jehně, kachnu, králíka.

Důležité je sledovat obsah bílkovin – pro štěňata se většinou pohybuje přes 30%, u starších jedinců je to méně. Někteří psi mají jistou „hranici“ procenta bílkovin, kterou už nestráví. V granulích také bývá vyvážený poměr vápníku a fosforu (1-2Ca : 1P), který je důležitý pro zdravý vývoj kostry (při nerovnováze se objevují růstové deformace dlouhých kostí, při zanedbání mohou být i trvalého charakteru).

Jako doplňky stravy je možné dávat štěněti ovoce, zeleninu, mléčné výrobky (jogurty, kefír, kysané výrobky, opatrně s tvarohem – má moc fosforu, takže zařadit tak 1x za týden), těstoviny, tvrdý chléb, vejce (celé vařené, syrový pouze žloutek)…

Pokud má majitel dostatek finančních prostředků je vhodné podávat štěněti kloubní výživu. Výborným doplňkem pro zdravý vývoj kloubů a šlach je vitamín C, s postupným uvolňováním (Cetebe nebo kalcium citrát).

Pro zdravou srst a drápy je vhodné podávat vitamínové přípravky s obsahem biotinu (vit. H), zinku a křemíku. Naprosto postačí výrobek z lidské lékárny s názvem Biosil.

Kvalitu srsti a její lesk ovlivní podávání oleje (1 lžíce denně), a to jakéhokoliv (slunečnicový, olivový, pupalkový, lněný, rybí) – pouze není vhodný řepkový, způsobuje trávící problémy. Lososový olej obsahuje barviva, která mohou černým psům způsobit reznutí srsti, je nutné vyzkoušet, zda k tomu konkrétní jedinec má sklony.

 

Nakonec uvádím příklady jaká značka granulí odpovídá výše popsaným zásadám a které naopak nekupovat a proč.

Nevhodné jsou značky Pedigree, Friskies, Frolic, Chappi, Darling a podobné supermarketovky, které stojí 200Kč za pytel. Při takové ceně nemohou obsahovat nic než odpad slisovaný do granulek.

V cenové relaci nad 1550Kč za 15kg se dá vybrat mezi značkami Acana (holistická řada, pozor ale na vysoký obsah dusíkatých látek, nemusí psovi vyhovovat), First Mate, Canine Caviar, Fish4dogs, BioMill, Canidae, ProFormance.

Veterináři propagované značky Purina Proplan, Hills, Royal Canin nebo Eukanuba sice stojí kolem 1600Kč za pytel, ovšem věnujte zde pozornost složení – zjistíte, že na prvních místech najdete obiloviny. Nejvíce zde udělá propagace značky a provize prodejcům, ale vy kupujete granule, které s jiným název seženete o cca 500Kč levněji.

Naprosto u mě propadly granule Orijen, které mají přes 40% bílkovin.

Cenová relace 1000-1500Kč za 15kg je asi nejpřijatelnější pro běžného zodpovědného majitele psa a dá se mezi značkami celkem dobře vybrat. Výborné zkušenosti mám se značkami Arden Grange, Trainer Fitness nebo Trainer Top Breeders a Bento Kronen. Sáhnout můžete i po granulích značek Belcando, Brit Care, Nutram, holistický Pro Pac, Purina Excellent, Imagine, Happy dog. Pro nás teď jednoznačně Brit Care, Noly vyhovují ze vše granulí nejvíce, má krásnou černou lesklou srst po celý rok. Na Britu odchováme i Béčková štěňata.

Katastrofálně nejhorší co jsme zatím vyzkoušely byly granule značky Calibra.

Granulky v cenové relaci do 1000Kč za 15Kg se také najdou, ale určitě bych nebrala nic v cenové relaci 700Kč a méně, to už můžete sáhnout po uvedených Pedigree.

Osobní zkušenosti nemáme s žádnou z uvedených značek, ale někteří z našich přátel ano, takže uvádím alespoň zkušenost „z druhé huby“. Brit, K-9, Eminent, Fitmin, Puffins, Ontario, Chicopee.

Krmná dávka je většinou uvedena na pytli v gramech na den - tzn. pokud krmíte 2x denně, je třeba např. 300g rozdělit na 150 a 150g (zdá se to úsměvné, ale slyšela jsem historku, kdy se paní divila, že pes stále tloustne i přesto, že dostává uvedenou dávku. Dostával 300g, ale 3x denně:o). Dávka na obalu bývá většinou nadsazená cca o 20-30%, z jednoho prostého důvodu - aby vám pytel vydržel kratší dobu a vy jste si koupili další. Časem se naučíte odhadovat dávku od oka podle aktivity a kondice psa, ale zpočátku klidně můžete doporučené množství o zmiňovaných 20% snížit. Předejdete tím překrmování a obezitě, která by mohla mít vliv na zdravý růst kostry. Dobrým ukazatelem zda má pes správnou váhu je také metoda "prohmatání žeber". Pokud vidíte žebra i přes srst krmíte málo a pes je hubený. Ideální stav je nahmatat žebra při lehkém tlaku na hrudník zvířete. Pokud musíte tlačit moc, abyste kosti cítili má pes nadváhu.

Na závěr upozorňuji, že každý přechod na nové granule by měl být pozvolný – alespoň 3 dny (ideálně týden) míchat a postupně nahrazovat staré novými. Pokud jsou exkrementy řidší může to být přechodem, pokud je nová značka vhodná měla by se stolice během týdne, max. dvou upravit. Jestliže ale potíže trvají déle není značka pro vašeho miláčka vhodná a musíte hledat dál.

Literatura varuje před mícháním masa a granulí, z osobní zkušenosti myslím, že to je celkem jedno. Případně můžete dávku rozdělit – krmit ráno granule, večer maso. Také se doporučuje granule nechat rozmočit, aby nabobtnaly před sežráním a ne až v žaludku. Pes sežere už rozloženou kaši a žaludeční šťávy ani střevo se nemusí „snažit“ a časem zleniví.

Štěňátko krmte zpočátku 3x denně pokud máte tu možnost, poté můžete přejít na krmení 2x za den (případně jen 1x denně).

Diskutovaným tématem je také hrozící torze žaludku (přetočení žaludku, které může vést až k úmrtí psa), nebylo ovšem zatím přesně prokázáno, které faktory torzi způsobují. Doporučuje se nekrmit vůbec nebo alespoň ne celou dávku před výkonem, cvičením, které by mohlo způsobit přetočení (skoky, prudké otočky). Také před plánovaným plaváním je lepší nekrmit vůbec, plavání samotné není rizikové, ale skoky mohou působit problémy a také vztlakové podmínky jsou ve vodě zcela jiné než při cvičení na suchu.

Hovawart by mohl patřit k rizikovým plemenům náchylným k torzi (náchylnější jsou plemena s mohutným hlubokým hrudníkem), vzhledem ke své konstrukci, ale pokud se budete držet doporučení a krmnou dávku rozdělíte na ráno a věčer, riziko značně minimalizujete. Hovawart je plemeno, které je zdravé a nepřešlechtěné, proto vím jen o malém množství případů torze žaludku.

Text byl okopírován a doplněn s laskavým svolením naší kamarádky Evi https://magicofczech.webnode.cz/. Tímto ještě jednou Evě děkuji za shrnutí informací, neb jsme opravdu zavaleni tuny a tuny možností......